Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia Kjersti Annesdatter Skomsvold

ISBN:

Published: October 16th 2012

Paperback

144 pages


Description

Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia  by  Kjersti Annesdatter Skomsvold

Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia by Kjersti Annesdatter Skomsvold
October 16th 2012 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 144 pages | ISBN: | 7.20 Mb

Tragikomický debut mladej nórskej autorky, preložený krátko po vydaní už do štrnástich jazykov, rozpráva o starej žene, ktorá sa posledné roky svojho života pokúša aspoň trochu zmeniť.Nikdy príliš nevychádzala s druhými ľuďmi, pretože sa od nich ažMoreTragikomický debut mladej nórskej autorky, preložený krátko po vydaní už do štrnástich jazykov, rozpráva o starej žene, ktorá sa posledné roky svojho života pokúša aspoň trochu zmeniť.Nikdy príliš nevychádzala s druhými ľuďmi, pretože sa od nich až príliš odlišovala. Na sklonku života ju prepadne obava, že umrie skôr, než niekto zaregistruje, že vôbec žila.

Vytiahne svoje staré svadobné šaty, napečie koláčiky a konečne sa odváži zájsť medzi ľudí.Bez ohľadu na pokročilý vek hlavnej postavy sa s ňou dokázali identifikovať aj mladí čitatelia, pretože autorka bez gýčového sentimentu a humorným spôsobom hovorí o veľmi dôležitých veciach – medziľudských vzťahoch a potrebe byť samým sebou.Útla kniha počíta s čitateľom, ktorý sa rád hrá a pátra.

Na prvý pohľad je to nesúrodý sled scén zo života rozprávačky, z prúdu príbehov sa však postupne vynára pomerne jasný dejový oblúk. V románe sa objavuje niekoľko časových línií a mnohé odbočky. Chaos je však iba zdanlivý, každá veta, obraz, scéna či zdanlivo náhodná poznámka má nejaký význam, ukazuje na iné miesto v knihe, prípadne definuje charakter postavy.Mathea zaháňa osamelosť nielen absurdnými výpravami do okolia svojho domu, miestami morbídnymi spomienkami či podivnými známosťami s inými zúfalcami, ale napríklad aj neústálym rýmovaním a slovnými hračkami, ktoré prinášajú pokoj do jej duše.

Je na čitateľovi, aby sa týmto skrytým pôvabom nevyslovenosti nechal osloviť.Kniha získala cenu za najlepší nórsky debut roka a bola nominovaná na cenu nórskych kníhkupcov.Kjersti A. Skomsvold (1979) je autorkou jedného krátkeho a jedného dlhého románu. Tragikomický debut mladej nórskej spisovateľky bol preložený do štrnástich jazykov, rozpráva príbeh starej dámy, ktorá sa rozhodne žiť naplno.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia":


mosel-wein.eu

©2013-2015 | DMCA | Contact us