El concepto de crítica del arte en el Romanticismo alemán Walter Benjamin

ISBN:

Published:


Description

El concepto de crítica del arte en el Romanticismo alemán  by  Walter Benjamin

El concepto de crítica del arte en el Romanticismo alemán by Walter Benjamin
| | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | | ISBN: | 9.28 Mb

Walter Benjamin“Alman Romantizminde Sanat Eleştirisi Kavramı”, Benjamin’in 1919’da Bern Üniversitesi’ne sunduğu doktora tezidir. Erken romantiklerin sanat eleştirisi konusundaki görüşlerine odaklanan bu eser, eleştirel kuramın temel metinlerindenMoreWalter Benjamin“Alman Romantizminde Sanat Eleştirisi Kavramı”, Benjamin’in 1919’da Bern Üniversitesi’ne sunduğu doktora tezidir.

Erken romantiklerin sanat eleştirisi konusundaki görüşlerine odaklanan bu eser, eleştirel kuramın temel metinlerinden biridir ve günümüzde de pek çok çalışmaya konu olmaya devam etmektedir. Benjamin, modern eleştiri kavramının temellerini, 1800’lerin başlarında Schlegel ile Novalis’in attığına inanır. Erken romantikler, eleştiriyi başlı başına sanat eseri mertebesine yükseltirler:Eleştiri, bir eserin yorumlanması değil, tamamlanmasıdır- beğeniye bağlı bir yargılama değil, eserdeki hakikatin açığa çıkarılmasıdır.

Benjamin’in tezinde, romantizmin daha yaygın olarak bilinen geç safhaları ile erken romantikler arasındaki farkları okuyoruz: Deha kültüne ve doğa tapınısına karşılık, Kant’ın ve Aydınlanma’nın mirası olan eleştirel bir uyanıklık ve nesnellik. Sanatın, dolayısıyla eleştirinin hakikatinin bulanıklaştığı günümüzde, Benjamin bizi ikisinin de haysiyetini korumaya çağrıyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "El concepto de crítica del arte en el Romanticismo alemán":


mosel-wein.eu

©2013-2015 | DMCA | Contact us